تبسم دانایی
قالب وبلاگ

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمد مهدی کریمی‌نیا، معاون پژوهش مرکز حقوق و قضا حوزه علمیه قم در نشست «تغییر جنسیت، مسایل فرارو» که از سوی گروه حقوق موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) در سالن همایش‌های این موسسه، برگزار شده بود به بیان دیدگاه فقهی این مسئله پرداخت، گزارش کامل این نشست از سوی سرویس علمی- فرهنگی مرکز خبر حوزه، تقدیم می‌شود.


ادامه مطلب
[ جمعه ۱۳٩۱/٦/۳۱ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

سؤال: از برخی شرکت‌ها، پیامکی دریافت می‌کنیم که در آن این طور نوشته شده است: «با ارسال یک پیامک بدون متن در قرعه‌کشی مثلا یک خودرو و غیره شرکت کنید».

ظاهراً همزمان با ارسال پیامک به سامانه شرکت مبلغ 75 تومان از طریق قبض یا کسر از کارت شارژ از حساب ما کسر و به حساب آن شرکت واریز می شود و احتمالا جوایز نیز از همین پول تهیه می‌شود.

1. حکم شرعی این کار چیست؟

2. آیا شرکت در این مسابقه و قرعه‌کشی جایز است؟

3. آیا شرعاً مالک هدیه‌ای که می‌دهند می‌شویم یا خیر؟

پاسخ دفتر آیت الله العظمی سیستانی:

1. اصل این کار شرعی نیست و جایز نیست.

2. وقتی این عمل صحیح نباشد شرکت کردن درآن هم جایز نیست.

3. نظر آیت الله سیستانی این است که: اگر شرکتی که به شما هدیه یا جایزه می‌دهد خصوصی باشد می‌توانید مالک آن هدیه شوید؛ اما اگر آن شرکت دولتی باشد، آن هدیه یا جایزه به عنوان مجهول المالک است و باید با نماینده مرجعتان مصالحه کنید و آن هدیه را که دریافت کردید حلالش کنید.

پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

این کار در واقع نوعی بخت آزمایی جدید است که آن را به شکل ارسال پیامک درآورده‌اند. شرکت در آن جایز نیست و هدیه ای که می دهند شبیه هدیه ای است که در بخت آزمایی یا قمار و مانند آن می دهند (یعنی حلال نیست). متأسفانه هر روز یک راه جدیدی برای جذب اموال مردم تولید می کنند و مردم را به کارهایی که مشروع نیست می کشانند.

مرجع: ابنا

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٦/٢۳ ] [ ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

سیره ائمه معصومین‌(ع) تحصیل دانشنوشتاری از آیت‌الله العظمی جوادی‌‌آملی

سیره حضرات معصومین علیهم السلام  در کیفیّت تعلیم آن است که دانش پژوهان را با تحقیق آشنا کنند و از هرگونه تقلید برحذر دارند و همان‌طور که از تقلید دور می‌دارند، از اعتماد به گمان نیز نهی می‌کنند، زیرا همان‌سان که تکیه به سخن دیگری برخلاف تحقیق است، اعتماد به گمان خویش نیز دور از حزم است، زیرا خردمندی به جزم است و آن، جز در پرتو برهان عقلی حاصل نمی‌گردد؛ لذا رهروان الهی، بیش از هر چیز به تحصیل یقین و تفکر عقلی ترغیب می‌نمودند که نمونه‌هایی از آن ذیلاً بیان می‌شود:


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٦/٢۳ ] [ ٩:۱٠ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

قالَ الإمامُ الصّادقُ - علیه السلام - : إذا فَشَتْ أرْبَعَةٌ ظَهَرَتْ أرْبَعَةٌ: إذا فَشا الزِّنا کَثُرَتِ الزَّلازِلُ، وَ إذا اُمْسِکَتِ الزَّکاةُ هَلَکَتِ الْماشِیَةُ، وَ إذا جارَ الْحُکّامُ فِی الْقَضاءِ اُمْسِکَ الْمَطَرُ مِنَ السَّماءِ، وَ إذا ظَفَرَتِ الذِّمَةُ نُصِرُ الْمُشْرِکُونَ عَلَی الْمُسْلِمینَ.

«وسائل الشیعة، ج 8 ص 13»

امام جعفر صادق - علیه السلام - فرمود: هنگامی که چهار چیز در جامعه شایع و رایج گردد چهار نوع بلا و گرفتاری پدید آید: چنانچه زنا رایج گردد زلزله ـ و مرگ ناگهانی ـ فراوان شود. چنانچه زکات و خمسِ اموال پرداخت نشود حیوانات نابود شود. اگر حاکمان جامعه و قُضات ستم و بی عدالتی نمایند باران ـ رحمت خداوند ـ نمی بارد. و اگر اهل ذمّه تقویت شوند مشرکین بر مسلمین پیروز آیند.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٢۱ ] [ ۸:۱٧ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
خبرگزاری فارس: مساجد آمریکا به روایت تصویربر اساس آمار مسلمانان آمریکا بین 8 الی 9 میلیون نفر برآورد شده‌اند و «باراک اوباما» در سال 2009 تعداد مسلمانان آمریکا را 7 میلیون نفر اعلام کرد.
از نظر نژادی، امروزه 33 درصد از مسلمانان آمریکا را آمریکایی‌های آسیایی جنوب و جنوب شرقی، 30 درصد را  آفریقایی های آمریکا، 25 درصد را آمریکایی‌های عرب‌تبار، و 3.4 درصد از آنها را آمریکایی‌های آفریقایی‌ الاصل، 2.1 درصد آمریکایی‌های اروپایی، 1.6 درصد سفیدپوستان آمریکایی و 4.9 درصد را نیز دیگر نژادهای آمریکا تشکیل می‌دهند.

ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳٩۱/٦/۱٩ ] [ ٦:٤٦ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

افزایش شمار مسلمانان در آلمان به خصوص در نیم قرن گذشته توجه ویژه این قشر که بزرگترین اقلیت مذهبی در اروپا هستند را به ساخت مساجد در نقاط مختلف آلمان معطوف کرده است.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
خبرگزاری فارس: مساجد کشورهای شرق آسیا به روایت تصویرامروز بیش از یک پنجم مسلمانان جهان در شرق آسیا به سر می‌برند، منطقه‌ای که در بررسی‌های مربوط به جهان اسلام تا مدت‌ها، به عنوان منطقه‌ای حاشیه‌ای و کم اهمیت در نظر گرفته می‌شد در حالیکه طی دهه‌های اخیر، تحولات مهم روی داده در این منطقه به ویژه در زمینه اقتصادی، سبب شده که شرق و جنوب شرق آسیا و مسلمانان ساکن در کشورهای این منطقه، مورد توجه دیگران واقع شوند.

ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
خبرگزاری فارس: مساجد انگلیس به روایت تصویراسلام یکی از ادیانی است که از آغاز شکل‌گیری انگلیس، در این کشور ظهور پیدا کرده، با این وجود تا سال 1812 یعنی حدود یکصد سال پس از تاسیس پادشاهی انگلیس، هنوز به عنوان یک دین رسمی و قانونی به شمار نمی‌آمد. اما امروزه اسلام به عنوان دومین دین بزرگ در انگلیس به شمار می‌آید، به نحوی که تعداد مسلمانان انگلیس در سال 2010، حدود 3 میلیون نفر برآورد شده است.

ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

ارده قرن پیش با ظهور اسلام، تحولی عظیم در تاریخ بشریت اتفاق افتاد و در اندک زمانی مرزهای نژادی، جغرافیایی و قومی را درنوردید و بر پایه کلمه توحید، جوامع مختلف به یکدیگر نزدیک شدند.

اسلام در شرایطی ظهور کرد که قدرت‌هایی نظیر امپراتوری‌های روم و ایران، ابرقدرت‌های زمان بودند و طولی نکشید که این دو ابرقدرت در برابر نیروهای مسلمان تاب نیاوردند و فروریختند.

اسلام با پیام‌های تازه و حیات‌بخش خود، به سرعت در جغرافیای زمان گسترش پیدا کرد و بخش عظیمی از عالم را در اختیار گرفت.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

 

 

مسلمانان فرانسه با 5 تا 6 میلیون جمعیت بزرگترین جمعیت مسلمانان اروپا را تشکیل می‌دهند و نیمی از مسلمانان در این کشور، ملّیت فرانسوی دارند اما این موضوع که تا چه حد کشور فرانسه تمایل دارد اسلام که در حال حاضر دومین دین این کشور است را مورد توجه قرار دهد، از سال‌ها پیش مورد مجادله و بحث است.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

در این گزارش تصویری تعداد دیگری از مساجد اروپا در اسپانیا، روسیه، رومانی، پرتغال، هلند، قبرس، ایرلند، ایتالیا و مقدونیه از نظر می‌گذرد:


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
مسلمانان اقلیتی در اروپا هستند که جمعیتی روبه رشد دارند. اگر چه آمار مربوط به تعداد مسلمانان کشورهای اروپایی معمولا به‌صورت دقیق اعلام نمی‌شود اما آمار نسبی نیز حاکی از  آن است که شمار مسلمانان اروپا در حال حاضر به 30 میلیون نفر رسیده است. در قالب گزارشی تصویری به بخش‌هایی از تلاش مسلمانان برای اشاعه دین اسلام در قالب ساخت مساجد و مراکز اسلامی پرداخته می‌شود.

 

 

ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

سرگذشت بقیع ...
وهابیان در ۸ شوال سال ۱۳۴۳ (هجری قمری) قبور مطهر ائمه بزرگوار شیعه را در بقیع ویران کردند. تا آن زمان بر روی قبور پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت. ائمه بقیع در بقعه بزرگی که به‏ طور هشت ضلعی ساخته شده بود و اندرون و گنبد آن سفیدکاری شده بود مدفون بودند. پس از تسلط وهابیان بر مدینه‌ آن‌ها ضمن تخریب قبور آثاری که بر روی قبور قرار داشت را نیز از بین بردند. در جریان این واقعه بارگاه امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) نیز ویران شد.

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۳٩۱/٦/٥ ] [ ۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک های مفید
پيوندهای روزانه

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ایران رمان