تبسم دانایی
قالب وبلاگ

12 عکس های کعبه ایام معلومات

دهه اول این ماه  به  ایام معلومات معروف است  است که در قرآن مجید ذکر آن شده است.‏

این ماه در نهایت فضیلت و برکت است  و از رسول خدا صلى الله علیه و آله: مروى است که عمل خیر و عبادت در هیچ ایامى نزد حق تعالى محبوبتر از این دهه  نیست.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٧/٢٦ ] [ ٦:٥٤ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

قالَ الإمام الجواد - علیه السلام - : عَلَیْکُمْ بِطَلَبِ الْعِلْمِ، فَإنَّ طَلَبَهُ فَریضَةٌ وَالْبَحْثَ عَنْهُ نافِلَةٌ، وَ هُوَ صِلَةُ بَیْنَ الاْخْوانِ، وَ دَلیلٌ عَلَی الْمُرُوَّةِ، وَ تُحْفَةٌ فِی الْمَجالِسِ، وَ صاحِبٌ فِی السَّفَرِ، وَ أُنْسٌ فِی الْغُرْبَةِ.

«حلیة الأبرار، ج 4، ص 599»

امام جواد - علیه السلام - فرمود: بر شما باد به تحصیل علم و معرفت، چون فراگیری آن واجب و بحث پیرامون آن مستحبّ و پرفائده است. علم وسیله کمک به دوستان و برادران است، دلیل و نشانه مروّت و جوانمردی است، هدیه و سرگرمی در مجالس است، همدم و رفیق انسان در مسافرت است; و أنیس و مونس انسان در تنهائی می باشد.

شهادت امام محمد تقی علیه السلام

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/٢٤ ] [ ٥:۳٠ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

بیست و پنجم ذی القعده روزی است که معروف و مشهور است که در چنین روزی دحو الارض اتفاق افتاد و به همین خاطر این روز و شبش از ایام و لیالی شریفه است که خداوند رحمت خود را در این روز و شب شامل حال بندگانش می کند و بر اساس روایات اسلامی به قیام و عبادت در آن اجر و ثواب فراوانی تعلق می گیرد. و روز دحوالارض یکی از روزهائی است که در تمام سال به فضیلت روزه ممتاز است.
دحو از لحاظ لغوی به معنای، بسط دادن و گستراندن است. و دحو الارض یعنی گستراندن زمین و کشیدن زمین، و نیز به چیزی که گسترده و همچنین کشیده شود (دحوالشیء) گفته می شود. یعنی گسترده شد.
و آیه قرآن که می فرماید: «و الارض بعد ذلک دحها». اشاره به این معنی دارد.
یعنی و زمین را بعد از آن (برای انتفاع بشر و سایر مخلوقات) بگسترانید.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/٢٤ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

08 عکس های کعبه منشأ حرکت

همچنان که هیچ چیز در پیشگاه خداوند محبوب تر از اسلامِ متمثّل در کعبه نیست، هیچ بقعه ای هم در زمین برای خدای سبحان محبوب تر ازکعبه نیست. از این رو امام صادق(علیه‌السلام) فرمود: خداوند از هر چیز، چیزی را برگزید و از زمین جایگاه کعبه را اختیار کرد؛«إنَّ اللهَ اخْتَارَ مِنْ کُلِّ شی ءٍ شَیْئًا وَاخْتارَ مِنَ الأرْضِ مَوْضِعَ الْکَعْبَةِ» .


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/٢٤ ] [ ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

بیانی از آیت الله جوادی آملی: زنده نگه داشتن جان محصول تبلیغ است

 

بیانی از حضرت آیت الله جوادی آملی:

ارزش هدایت یک انسان به اندازه ارزش زنده نگه داشتن بدن یک امت است بدن اگر زنده بماند یک زندگی حیوانی است بعد از چند روزی بالأخره بر اساس علل و عوامل طبیعی رخت برمی‌بندد، ارزش هر کس به همان دانش و هنر اوست که «قیمة کلّ امرئ ما یحسنه» هر کس هر چه می‌داند به همان می‌ارزد .


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/۱٧ ] [ ٧:٢٤ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

اعراف چیست و اعرافیان چه کسانی هستندسئوال: اعراف و اعرافیان چیست؟

پاسخ:کلمه ى «اعراف» در قرآن دوبار وارد شده ، یک بار به صورت (وَعَلَى الأَعْراف)و بار دیگر به صورت (وَأَصْحابُ الأَعْراف) و هر دو مورد مربوط به روز قیامت و مواقف و منازل آن است، اکنون باید دید مقصود از «اعراف» چیست، و «اعرافیان» چه کسانى هستند؟

از نظر لغت، «اعراف» از «عُرْف» گرفته شده است و آن به موهاى روى گردن اسب و گوشتى که روى سر خروس است گفته مى شود و گاهى به نقطه ى بلند از هر چیز «عرف» مى گویند بنابراین «اعراف» جمع عرف بوده و مقصود از آن نقاط مرتفع است([1]) و طبعاً اعرافیان که نوعى انتساب به آن نقطه بلند دارند کسانى خواهند بود که نقطه ى بلند، جایگاه آنان باشد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٧/۱۳ ] [ ٤:٤٤ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

فاصله انسان تا بهشت

عَنِ الرِّضَا ع عَنْ أَبِیهِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ الصَّادِقُ ع إِنَّ الرَّجُلَ لَیَکُونُ بَیْنَهُ وَ بَیْنَ الْجَنَّةِ أَکْثَرُ مِمَّا بَیْنَ الثَّرَى وَ الْعَرْشِ لِکَثْرَةِ ذُنُوبِهِ فَمَا هُوَ إِلَّا أَنْ یَبْکِیَ مِنْ خَشْیَةِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ نَدَماً عَلَیْهَا حَتَّى یَصِیرَ بَیْنَهُ وَ بَیْنَهَا أَقْرَبُ مِنْ جَفْنِهِ إِلَى مُقْلَتِه

حضرت رضا (ع) از پدر بزرگوارش موسى بن جعفر (ع) نقل نموده  است که فرمود حضرت صادق (ع) فرمود مسافت میان یک نفر  و بهشت زیاده از زمین تا عرش برین است بجهت زیادتى گناه وى.

ولی  اگر از این گناهان پشیمان شود و از خوف خدا گریه کند این مسافت نزدیکتر شود از پلک چشم تا سیاهى و سفیدى چشم او.عیون اخبار الرضا


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳٩۱/٧/۸ ] [ ٩:۱٦ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

قال الامام الرّضا - علیه السلام - : أوَّلُ ما یُحاسَبُ الْعَبْدُ عَلَیْهِ،

الصَّلاةُ فَإنْ صَحَّتْ لَهُ الصَّلاةُ صَحَّ ماسِواها، وَ إنْ رُدَّتْ رُدَّ ماسِواها.

«مستدرک الوسائل، ج 3، ص 25، ح 4»

امام رضا- علیه السلام - فرمود: اوّلین عملی که از انسان مورد

محاسبه و بررسی قرارمی گیرد نماز است، چنانچه صحیح

ومقبول واقع شود، بقیه اعمال و عبادات نیز قبول

می گردد وگرنه مردود خواهد شد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٧/٦ ] [ ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

*  دائماً متفکر بود

*  اکثر اوقات ساکت بود

*  خلقش نرم بود

*  کسی را تحقیر نمی‌‌کرد

*  دنیا و ناملایمات هرگز او را به خشم نمی‌آورد

*  حقی پایمال می‌شد از شدت خشم کسی او را نمی‌‌شناخت تا اینکه حق را یاری کند

*  هنگام اشاره به تمام دست اشاره می‌فرمود


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٧/٥ ] [ ۱:۳٢ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

 

چهل پیام کوتاه خداوند به پیامبر اعظم(ص)وقتی غبار فتنه از آن‌سوی کاخ سیاه شرک و ظلم وزیدن می گیرد و آسمان دل و دیده مسلمانان عالم با تیر زهر‌آگین توهین به پیامبر اکرم(ص) که منبع نورانیت و تندیس عبادت و عصاره خلقت است شرحه شرحه و جریحه دار می گردد؛ و وقتی تاریک اندیشان شب پرست با مشت‌های پر از خاکشان، بزرگی و تابش خورشید را نشانه می روند، وقتی در شهر کورها، آفتاب عالم‌تاب را انکار می کنند و وقتی روبه صفتان دژخیم ، نورانیت نبوت و معصومیت پیامبر(ص) را نشانه می روند؛‌دل از دل عشاق می رود و جانشان به جوش و خونشان به خروش می آید و سیل بنیان کن اعتراض و دادخواهی ، طومار شب پرستان کفران کیش را درهم می پیچد.

در پاسخ به اهانت بی شرمانه استکار به وجود مقدس و تابناک حضرت رسول(ص) چهل آیه قرآنی که خداوند خطاب به حضرت رسول اعظم نازل فرموده و سرشار از بشارت ها، امید ها و نوید‌ها در تحقق جهانگیری رسالت آخرین فرستاده خداوند است را تقدیم می‌ گردد:


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٧/٥ ] [ ۱:٢٥ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک های مفید
پيوندهای روزانه

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ایران رمان