تبسم دانایی
قالب وبلاگ

ای تشنه لب برادر درخون تپیده ام                                         

                                             از غصه ات به آخر کارم رسیده ام

چشمم به سان بخت پریشان سیاه شد                                     

                                              در انتظار مقدمت  ای  سر بریده ام

داغت  تمام    داروندار مرا  گرفت                                               

                                            از موقع   وداع   هنوزم   خمیده ام

ویژه نامه وفات حضرت زینب سلام الله علیها 

[ پنجشنبه ۱۳٩۳/٢/٢٥ ] [ ۸:٠٧ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

قالَ الاْمامُ علی - عَلَیْهِ السلام - : إغْتَنِمُوا الدُّعاءَ عِنْدَ خَمْسَةِ مَواطِنَ: عِنْدَ قِرائَةِ الْقُرْآنِ، وَ عِنْدَ الاْذانِ، وَ عِنْدَ نُزُولِ الْغَیْثِ، وَ عِنْدَ الْتِقاءِ الصَفَّیْنِ لِلشَّهادَةِ، وَ عِنْدَ دَعْوَةِ الْمَظْلُومِ، فَاِنَّهُ لَیْسَ لَها حِجابٌ دوُنَ الْعَرْشِ.

«بحارالأنوار، ج 90، ص 343، ح 1»

امام علی - علیه السلام - فرمود: پنج موقع را برای دعا و حاجت خواستن غنیمت شمارید: موقع تلاوت قرآن، موقع اذان، موقع بارش باران، موقع جنگ و جهاد ـ فی سبیل اللّه ـ موقع ناراحتی و آه کشیدن مظلوم. در چنین موقعیت ها مانعی برای استجابت دعا نیست.

ویژه نامه میلاد حضرت امام علی علیه السلام

[ دوشنبه ۱۳٩۳/٢/٢٢ ] [ ٧:٠٤ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
[ جمعه ۱۳٩۳/٢/۱٢ ] [ ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

قالَ الاْمامُ الباقر - علیه السلام - : الصَّلاةُ عَمُودُ الدّینِ، مَثَلُها کَمَثَلِ عَمُودِ الْفِسْطاطِ، إذا ثَبَتَ الْعَمُودُ ثَبَتَ الاَْوْتادُ وَ الاَْطْناب، وَ إذا مالَ الْعَمُودُ وَانْکَسَرَ لَمْ یَثْبُتْ وَ تَدٌ وَ لا طَنَبٌ.«وسائل الشیعه، ج 4، ص 27، ح 4424»

امام محمد باقر - علیه السلام - فرمود: نماز ستون دین است و مثالش همانند تیرک و ستون خیمه می باشد که چنانچه محکم و استوار باشد میخ ها و طناب های اطراف آن پا بر جا خواهد بود ولی اگر ستون سُست یا کج باشد میخ ها و طنابهای اطراف آن نمی تواند پا برجا باشد.

ویژه نامه ولادت امام باقر (ع)

[ چهارشنبه ۱۳٩۳/٢/۱٠ ] [ ٧:٠٢ ‎ق.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

فضیلت و اعمال ماه مبارک رجب

ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است که: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.

و همچنین فرمود که: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است. هر کس یک روز از رجبرا روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.

از امام صادق(علیه السلام) روایت است که حضرت رسول اکرم( صلى الله علیه و آله) فرمود که: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى‏گویند زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

ابن بابویه از سالم روایت کرده است که گفت: در اواخر ماه رجب که چند روز از آن مانده بود، خدمت امام صادق(علیه السلام)رسیدم. وقتی نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد فرمود که آیا در این ماه روزه گرفته‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود که آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر از خدا کسى نمى‏داند به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه دار را در این ماه بر خود واجب گردانیده است.

پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه‏داران آن نائل مى‏گردم؟ فرمود: اى سالم هر کس یک روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سکرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر کس دو روز از آخر این ماه را روزه بگیرد از صراط به آسانى بگذرد و هر کس سه روز از آخر این ماه را روزه بگیرد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا کنند. و بدان که براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده که اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَکْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ .

 

اعمال مشترک ماه مبارک رجب

اینها اعمالی است که انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است :

1- در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را که روایت شده امام زین العابدین(علیه السلام) در حجر در غره خواندند، خوانده شود:

"یَا مَنْ یَمْلِکُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِکُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْکَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُکَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیکَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُکَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُکَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ ."

2- دعایی را که از امام صادق(علیه السلام) روایت شده، خوانده شود:

«خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِکَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَکَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِکَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَکَ بَابُکَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُکَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُکَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُکَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُکَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاکَ وَ حِلْمُکَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاکَ عَادَتُکَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُکَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ .»

3- از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که در ماه رجب این خوانده شود:

«اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُکَ صَبْرَ الشَّاکِرِینَ لَکَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْکَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَکَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُکَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاکَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِکَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِکَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اکْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.»

قابل توجه است که ادعیه دیگری نیز برای این ماه عزیز ذکر شده است که می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید .

4- از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت شده که: هر کس در ماه رجب صد مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و کسى که چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.

5- از نبی مکرم اسلام روایت است: کسى که در ماه رجب هزار مرتبه "لا إِلَهَ إِلا اللهُ" بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا کند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .

6- روایت است کسى که در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید: "أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ" و پس از اتمام ذکر، دست‌ها را بلند کند و بگوید: "اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ" اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به برکت ماه رجب، آتش او را مس نکند .

7- در کل این ماه هزار مرتبه ذکر: أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِکْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ " گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد .

8- سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل کرده است که ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت کرده که هر کس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود که او را به بهشت بکشاند.

9- سید بن طاووس از حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه و آله) روایت کرده که: هر کس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار رکعت نماز بگزارد و در هر رکعت حمد یک مرتبه و آیة الکرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و  سپس ده مرتبه بگوید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ» حق تعالى براى او از روزى که این نماز را گزارده تا روزى که بمیرد هر روز هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای که خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود .

10- سه روز از این ماه را که پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا که روایت شده هر کس در یکى از ماه‌هاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.

11- از حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) روایت شده است که: هر کس در یک شب از شب‌هاى ماه رجب ده رکعت نماز به این نحو که در هر رکعت حمد و قل یا ایها الکافرون یک مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱۳٩۳/٢/٩ ] [ ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]

نگاهی به وقایع ماه رجب

* ولادت امام باقر علیه‌السلام

اول رجب، حضرت امام محمد بن على باقرالعلوم علیه‌السلام در روز جمعه اول رجب سال 57 ه‍جری در مدینه متولد شدند. نام مبارک آن حضرت محمد، کنیه ایشان ابو جعفر و القاب آن حضرت باقر العلوم، الشاکر لله، هادى، امین و شبیه است. و لقب اخیر به خاطر شباهت آن حضرت به پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله است.

 

* شهادت امام هادى علیه‌السلام

سوم رجب، شهادت امام على النقى علیه‌السلام در سال 254 ه‍جری بنابر مشهور در سن 41 سالگى بوده است. مشهور این است که آن حضرت 6 یا 8 سال و 5 ماه داشت که پدر بزرگوار ایشان جواد الائمه علیه‌السلام به شهادت رسیدند، و مدت امام آن وجود شریف 33 سال بود.

 

* ولادت امام جواد علیه‌السلام

دهم رجب، حضرت جواد الائمه علیه‌السلام بنابر مشهور در دهم ماه رجب سال 195 ه‍جری به دنیا آمده اند.

پدر بزرگوار آن حضرت امام رضا علیه‌السلام، و مادر آن حضرت جناب سبیکه است که حضرت رضا علیه‌السلام نام ایشان را ((خیزران )) نهادند.

* ولادت حضرت على اصغر علیه‌السلام

ولادت با سعادت حضرت باب الحوائج على اصغر علیه‌السلام در این روز واقع شده است. با در نظر گرفتن اینکه آن حضرت در شش ماهگى در روز عاشورا در کربلا به شهادت رسید، ولادت حضرت مطابق این روز مى شود.

نام شریف آن حضرت عبد الله مشهور به على اصغر است. لقب شریفش باب الحوائج، رضیع، مذبوح من الاذن الى الاذن است. پدر بزرگوارش امام حسین علیه‌السلام، و مادر والامقامش حضرت رباب دختر امرء القیس کلبى است.

 

* مرگ معاویه

دوازدهم رجب، در این روز سال 60 ه‍جری معاویه بن ابى سفیان لعنه الله علیه در سن 78 سالگى در شام به درک و اصل شد. روز شادى اهل ایمان و حزن و اندوه اهل کفر و طغیان است..

* ورود امیرالمؤمنین علیه‌السلام به کوفه

در این روز در سال 36 ه‍جری امیرالمؤمنین علیه‌السلام بعد از واقعه جمل وارد کوفه شدند و آن شهر را به عنوان مقر حکومت انتخاب نمودند، و اولین خطبه را در شهر کوفه در این روز ایراد فرمودند.

 

* ولادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام

سیزدهم رجب، اولین امام مؤ‌منین و خلیفه بلافصل بعد از رسول الله خاتم النبیین صلى‌الله‌علیه‌وآله، برادر، پسر عمو، وزیر و داماد او سید الوصیین امیرالمؤمنین على بن ابى طالب علیه‌السلام در روز جمعه 13 رجب در بیت الله الحرام، داخل کعبه معظمه به دنیا آمد، که قبل از او و بعد از او مولودى در آنجا بدنیا نیامده و نخواهد آمد.

اسم شریفش على علیه‌السلام است. صاحب کتاب الانوار مى گوید: على بن ابى طالب علیه‌السلام در کتاب خدا 300 اسم دارد. مشهور ترین القاب آن حضرت امیرالمؤمنین است و ابن شهر آشوب بیش از 850 لقب براى آن حضرت ذکر نموده است

 

* مرگ معتمد عباسى

چهاردهم رجب، در این روز در سال 279 ه‍جری المعتمد على الله احمد بن متوکل ملقب به معتمد به جهنم واصل شد. علت مرگ او این بود که در کنار نهرى در حال عیش و نوش بود و در اثر نوشیدن زیاد شراب یا زهرى که توسط پسر برادرش در شراب او ریخته بودند، شکمش ترکید.

معتمد در 23 سال خلافتش لذت و ملاهى را اختیار کرده بود و امور مملکت به دست برادرش احمد موفق بود. بعد از او پسرش احمد معتضد کارهاى پدر را انجام مى داد تا عمویش معتمد را از سر راه برداشت و خود به خلافت رسید.

از کبائر جرائم اعمال معتمد، مسموم کردن آقا و مولایمان حضرت امام حسن عسکرى علیه‌السلام است. شیخ صدوق رحمَالله مى‌فرماید: معتمد چندین بار امام عسکرى علیه‌السلام را حبس کرد.

 

* وفات حضرت زینب علیهاالسلام

پانزدهم رجب، وفات مظلومانه و غریبانه ام المصائب حضرت فاطمه صغرى عقیله بنى هاشم زینب کبرى علیهاالسلام در شب یکشنبه 15 رجب سال 62 ه‍جری به وقوع پیوسته است

در مدت یک سال بعد از واقعه کربلا، زندگانى آن حضرت همراه با اشک و آه و خاطرات اسارت و کربلا سپرى گشت. در عظمت آن مخدره همین بس که به فرموده صدوق رحمَالله، از جانب امام حسین علیه‌السلام نیابت خاصه داشته است، و تا هنگامى که بیمارى امام زین العابدین علیه‌السلام تمام نشده بود، این نیابت ادامه داشت

* تغییر قبله

در روز پانزدهم رجب سال 2 ه‍جری قبله از بیت المقدس به سوى کعبه تغییر پیدا کرد. این برنامه در نماز ظهر در مسجد بنى سالم مدینه اتفاق افتاد و این مسجد بعد از آن به مسجد ذى القبلتین نامیده شد

* خروج از شعب ابى طالب علیه‌السلام

در این روز حضرت ختمى مرتبت صلى‌الله‌علیه‌وآله از شعب ابى طالب علیه‌السلام خارج شدند.

 

*وفات ابراهیم فرزند پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله

هیجدهم رجب، در سال 10 ه‍جری ابراهیم فرزند پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله از دنیا رفت. مادر این بزرگوار ماریه قبطیه بود. سن ابراهیم هنگام وفات به قولى 18 ماه و چند روز، بود.

 

* حمله به امام مجتبى علیه‌السلام در مدائن

بیست و سوم رجب، در این روز جراح بن سنان اسدى ملعون در ساباط مدائن، با استفاده از تاریکى شب خنجر یا تیغى مسموم را به ران مبارک امام حسن مجتبى علیه‌السلام زد که تا استخوان شکافت. آن حضرت از شدت درد دست در گردن او افکند و هر دو به زمین افتادند. دوستان حضرت آن ملعون را کشتند و امام علیه‌السلام را به خانه والى مدائن، سعد بن مسعود (عموى مختار) بردند. سعد جراحى آورد و جراحت آن حضرت را مداوا نمود..

در این روز زیارت آن حضرت و لعن بر ظالمان و قاتلان آن حضرت مناسب است.

 

* فتح خیبر به دست امیرالمؤمنین علیه‌السلام

بیست و چهارم رجب، در این روز در سال 7 ه‍جری در جنگ خیبر مرحب به دست امیرالمؤمنین علیه‌السلام کشته شد و قلعه خیبر به دست آن حضرت فتح گردید.. و در بحار الانوار 27 رجب روز فتح خیبر ذکر شده است.

چون پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله به جنگ خیبریان رفت و قلعه قموص را محاصره کرد، ابتدا پرچم را براى مبارزه با آنان به ابوبکر دادند. ابوبکر بالشکرى رفت، ولى چون نظر به پهلوانان آنان نمود فرار کرد و لشکریان هم در پى او بازگشتند. روز بعد پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله پرچم را به عمر داد و او هم از ترس کشته شدن به میدان جنگ نرسیده بازگشت.

* بازگشت جعفر طیار از حبشه

آمدن جناب جعفر بن ابى طالب علیه‌السلام برادر امیرالمؤمنین علیه‌السلام از حبشه در روز فتح خیبر اتفاق افتاده است.

 

* شهادت موسى بن جعفر علیه‌السلام

بیست و پنجم رجب، در این روز در سال 183 ه‍جری بنابر مشهور، امام موسى بن جعفر علیه‌السلام، در حبس سندى بن شاهک به شهادت رسیدند. به روایت مرحوم کلینى روز شهادت حضرت موسى بن جعفر علیه‌السلام ششم رجب است. هارون ملعون به ظاهر براى زیارت و در حقیقت براى دستگیر نمودن حضرت موسى بن جعفر علیه‌السلام و فرستادن آن حضرت از مدینه به بغداد به مسجد النبى صلى‌الله‌علیه‌وآله آمد.

 

* وفات حضرت ابوطالب علیه‌السلام

بیست و ششم رجب، سید بطحاء حضرت ابوطالب علیه‌السلام . سه سال قبل از هجرت و در سال 10 بعثت از دنیا رفت. بنابر نقلى سن آن حضرت به هنگام رحلت 81 سال بوده است.

* نسب حضرت ابوطالب علیه‌السلام

نام مبارک آن حضرت عمران است، و پدرشان جناب عبد المطلب، و مادرشان فاطمه بنت عمر و بن عائذ است. ابوطالب صلى‌الله‌علیه‌وآله با عبد الله پدر پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله و زبیر بن عبد المطلب برادر ابوینى بودند، یعنى از طرف پدر و مادر یکى بودند و سایر اولاد جناب عبد المطلب با این سه بزرگوار فقط از پدر یکى بودند.

 

* بعثت پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله

بیست و هفتم رجب، مبعث مبارک پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله در سن 40 سالگى و آغاز نزول قرآن بر پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله در این روز بوده است.

این روز یکى از اعیاد بزرگ است، و روزى است که حضرت رسول صلى‌الله‌علیه‌وآله به رسالت مبعوث گردید و جبرئیل علیه‌السلام بر پیامبرى آن حضرت نازل شد. غیر شیعه مبعث را در 17 یا 18 یا 24 ماه رمضان و بعضى در 12 ربیع الاول مى دانند.

در این روز صلوات بر پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله و اهل بیت آن حضرت و نیز زیارت آن حضرت و امیرالمومنین علیه‌السلام وارد شده است.

 

* خروج امام حسین علیه‌السلام از مدینه به سوى مکه

بیست و هشتم رجب، در این روز در سال 60 ه‍جری امام حسین علیه‌السلام از مدینه منوره متوجه مکه شدند. بنابر قولى شب 29 رجب آن حضرت از مدینه خارج شدند. در این سفر همراه ایشان عقیله بنى هاشم زینب کبرى، برادرشان حضرت ابوالفضل العباس، ام کلثوم، على اکبر و دیگر اهل بیت علیه‌السلام بودند. خواهران حضرت سید الشهدا، علیه‌السلام با عقیله بنى هاشم وام کلثوم علیه‌السلام 13 نفر بودند.

بانوان دیگر از منسوبین حضرت، علیا مخدره ام کلثوم صغرى دختر زینب کبرى علیه‌السلام که با شوهرش به کربلا آمد و دیگرى خواهد امیرالمومنین علیه‌السلام جمانه دختر ابوطالب علیه‌السلام. همچنین 9 کنیز با حضرت از مدینه خارج شدند و 10 نفر غلام با حضرت بودند. چند نفر از همسران امام مجتبى علیه‌السلام و 16 نفر از اولاد دختر و پسر امام مجتبى علیه‌السلام و خانواده مسلم بن عقیل علیه‌السلام و دیگر اصحاب و بستگان حضرت نیز همراه بودند.

* اولین اقامه نماز جماعت در اسلام

در این روز اولین کسى که بعد از بعثت با پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله نماز خواند، امیرالمومنین علیه‌السلام بود. روز دوشنبه 27 رجب پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله مبعوث شدند و در 28 رجب حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام با آن حضرت نماز اقامه فرمودند.

 

* هجرت مسلمانان به حبشه

در این ماه بعد از بعثت به امر پیامبر صلى‌الله‌علیه‌وآله مسلمانان به سرپرستى جعفر بن ابى طالب علیه‌السلام به حبشه هجرت نمودند.

منابع:

مصباح کفعمى، مناقب ابن شهر آشوب، تواریخ النبى و الآل علیهم‌السلام، قلائد النحور، توضیح المقاصد: اصول کافى، ارشاد: اعلام الورى: زاد المعاد،عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، انوار البهیه، تاریخ سامراء: ج، تقویم الائمه علیهم‌السلام ص 73 - 78م سحاب رحمت: ص 535، مسار الشیعه: ص 34. فیض العلام: ص 316، تتمه المنتهى، اسد الغابه.


[ سه‌شنبه ۱۳٩۳/٢/٩ ] [ ٤:٢٩ ‎ب.ظ ] [ غلام سخی علیزاده ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک های مفید
پيوندهای روزانه

موضوعات وب
 
صفحات اختصاصی
لینک های مفید
امکانات وب


ایران رمان