وقایع ماه جمادی الثانی


* سوم جمادى الثانیة، شهادت حضرت زهرا (علیهاالسلام)

امام موسی کاظم  (علیه‌السلام) مى فرماید: ان فاطمه صدیقه شهیده : ((همانا فاطمه راستگو و شهیده است).

در این روز در سال 11 ه‍ بنابر قول 95 روز، شهادت حضرت بتول عذراء مظلومه مضروبه حضرت سید النساء فاطمه زهرا (علیهاالسلام) به وقوع پیوسته است.

بعد از شهادت و دفن پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وآله) سه بار به منزل امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا (علیهاالسلام) هجوم آورده، و در هر بار به طریقى جسارت به اهل بیت (علیهم‌السلام) کردند. در یکى از این دفعات، که در منزل آن حضرت را آتش زدند و به زور وارد منزل شدند، حضرت صدیقه (علیهم‌السلام) پشت در بودند.

با اینکه مى دانستند آن حضرت پشت در است، بالگد و فشار در را باز کردند، و میخ در سینه آن مخدره را آزرد و محسن (علیه‌السلام) سقط شد آن حضرت بیهوش روى زمین قرار گرفت، و حضرت مولى الموحدین (علیه‌السلام) را با سر و پاى برهنه و دست بسته به طرف مسجد بردند.

وقتى حضرت زهرا (علیهاالسلام) به هوش آمدند به دنبال امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) رفتند، و از بردن آن حضرت به مسجد مانع شدند. داخل کوچه جلو چشم همسرش اسد الله الغالب امیرالمؤمنین على بن ابى طالب (علیهم‌السلام)، با تازیانه و غلاف شمشیر بر بدن حضرت صدیقه شهیده (علیهاالسلام) زدند که طبق بعضى روایات از بازوى آن حضرت خون جارى شد و باز بیهوش روى زمین قرار گرفتند.

 

* مدینه در شهادت فاطمه (علیهاالسلام)

روز شهادت آن حضرت، مدینه مثل روز شهادت خاتم الانبیاء (صلى‌الله‌علیه‌وآله) شده بود. کوچک و بزرگ از زن و مرد، نالان و گریان بودند. بدن مطهر آن حضرت شبانه غسل داده شد و هنگام غسل، امیرالمؤمنین و حسنین و زینبین (علیهم‌السلام) و فضه خادمه و اسماء بنت عمیس حاضر بودند. سپس عده‌اى از گلهاى سر سبد اصحاب امیرالمؤمنین (علیه‌السلام): سلمان، ابوذر، مقداد، عمار و... حاضر شدند و بدن را دفن کردند.

در بقیع، چهل صورت قبر ترتیب دادند و بر آنها مقدارى آب ریختند. فرداى آن روز منافقین قصد نبش قبر را نمودند، ولى امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) اجازه نفرمودند.

احتمالات در محل دفن آن حضرت متعدد است، ولى زیارت آن حضرت در مسجد النبى (صلى‌الله‌علیه‌وآله)، حجره خود آن حضرت - که در زمان ما جزء صحن مسجد است - بین محراب و منبر، و در بقیع وارد شده است .

مدت عمر آن مخدره مظلومه 18 سال و 60 روز یا 90 روز است . سال شهادت یازدهم هجرى استم

 

* مرگ هارون الرشید

در شب چهارم سال 193 ه‍ هارون الرشید در سن 45 سالگى به درک واصل شد. او 23 سال خلافتکرد و قبرش پشت سر امام رضا (علیه‌السلام) قرار دارد، و جا دارد زائرین هارون را لعنت کنند.

 

* هشتم جمادی الثانیه

در هشتم  این ماه در سال 1377 هجری قمری عالم جلیل القدر سید شرف الدین عاملی رحلت کرد.

 

* دوازدهم جمادى الثانیة

حرکت به سوى خبیر

در روز دوازدهم جمادی الثانی سال هفتم هجرى پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وآله) با 400 نفر به سوى خیبر حرکت کردند.

 

* وفات حضرت ام البنین (علیهاالسلام)

در سال 64 ه‍ سیزدهم جمادی الثانی حضرت ام البنین (علیهاالسلام) همسر امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و مادر قمر بنى هاشم (علیه‌السلام) از دنیا رحلت نمودند.

نام مبارک آن حضرت فاطمه، و کنیه شریفش ام البنین است، و آن حضرت به همین کنیه معروفند. پدر آن حضرت حزام بن خالد، و مادرشان لیلى دختر شهید بن ابى عامر است .

امیرالمؤمنین آن حضرت را به همسرى برگزید و خداوند چهار پسر به آن حضرت عنایت فرمود: حضرت قمر بنى هاشم عباس (علیه‌السلام)، عبد الله، جعفر و عثمان (علیهم‌السلام)، که هر چهار پسر در کربلا شهید شدند.

2- در این روز جعفر بن حسن معروف به محقق حلی دانشمند و عالم بزرک شیعی در سال 676 قمری رحلت کرد.

 

* رحلت دو عالم نام‌آور

در 14 جمادی الثانی فقیه بزرگوار میرزا حبیب الله رشتی مرجع بزرگ شیعه  در سال 1312 قمری درگذشت .

2-عالم ربانی آیت الله میرزا احمد آشتیانی نیز در چنین روزی در سال 1395 قمری به دیدار حق شتافت

 

* پانزدهم جمادی الثانی

در چنین روزی محقق کبیر فخر المحققین محمد حسن حلی در سال 771 هجری تن در رخ خاک کشید و به دیار باقی رحلت کرد.  در چنین روزی همچنین فقیه جلیل القدر میرزا ابوالقاسم قمی در سال 1353 هجری قمری به دیار باقی شتافت .

 

* ازدواج حضرت عبدالله و آمنه (علیهم‌السلام)

19 جمادی الثانیه روز ازدواج حضرت عبدالله و آمنه (علیهم‌السلام) و والدین گرامی حضرت به رسول اکرم (صلى‌الله‌علیه‌وآله) است. سزاوار است مؤ منین آن شب را تعظیم و احترام نمایند و به عبادت احیاء کنند.

 

* ولادت حضرت زهرا (علیهاالسلام)

در بیستم جمادی الثانی حضرت حوراء انسیه عذراء بتول ام ابیها حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) در سال پنجم بعثت در مکه مکرمه به دنیا آمد.

 

* وفات حضرت ام کلثوم (علیهاالسلام)

جناب ام کلثوم (علیهاالسلام)، چهار ماه پس از بازگشت از کربلا به مدینه 21 جمادى الثانی از دنیا رفتند. پدرشان مولى الموحدین امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و مادرشان حضرت زهراى مرضیه (علیهاالسلام) است.

صاحب ریاحین الشریعه به نقل از اعیان الشیعه مى فرماید: امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) آن مخدره را به عون بن جعفر طیار تزویج نمودند.

آنچه در مورد از دواج ام کلثوم (علیهاالسلام) با غیر عون بن جعفر نقل شده از بافته‌هاى مخالفین است . آن حضرت در واقعه جانسوز کربلا حضور داشتند و بعد از شهادت امام حسین (علیه‌السلام) و اهل بیت و اصحابشان در کنار خواهرشان حضرت زینب (علیهاالسلام) از بانوان و یتیمان محافظت مى نمود، و اشعار آن حضرت در فراق برادر در کربلا مشهور و جانسوز است .

 

22 جمادى الثانیة

* درگذشت  ابوبکر

در سال 13 ه‍ عبد الله بن عثمان معروف به ابوبکر بن ابى قحافه در سن 67 سالگى، درگذشت.

2-در چنین روزی در سال 1340 هجری قمری فقیه فرزانه آیت الله ملا حبیب الله کاشانی رحلت کرد.

 

* شهادت سلطان على بن محمد الباقر (علیه‌السلام)

در این روز در سال 116 ه‍ جناب ابوالحسن سلطان على فرزند امام باقر (علیه‌السلام) در اردهال کاشان به شهادت رسید.

و بعد از سه سال از شهادت پدر بزرگوارش ‍ در سال 116 ه‍، مخالفین، عده‌اى از دوستان و موالیان و منسوبین به آن حضرت شهید کردند.

از آنجا که 27 جمادى الثانی  در سال شهادت آنحضرت مصادف با 17 مهر ماه شمسى بوده، هر سال به مناسبت سالگرد آن حضرت در جمعه دوم مهرماه مراسم قالى شویان همراه با عزادارى با شکوهى کنار قبر مطهرش ‍ برگزار مى شود.

هم‌اکنون درسرداب زیر ضریح مقدس آن حضرت، بدن مبارک حدود صد نفر از آن شهداى بزرگوار وجود دارد که مرحوم آیه الله سید شهاب الدین مرعشى نجفى پیکر تازه و سالم آنان را مشاهده فرموده اند.

 

* سپردن پیامبر (صلى‌الله‌علیه‌وآله) به حلیمه سعدیه

در 28 جمادى الثانی جناب عبدالمطلب (علیه‌السلام) نور چشم خود پیامبر را در اطراف کعبه طواف داد و آن حضرت را براى شیر دادن به حلیمه سعدیه سپرد(349).

 

* وفات حضرت سید محمد فرزند امام هادى (علیه‌السلام)

حضرت سید محمد فرزند امام هادى (علیه‌السلام) در 29 جمادى الثانی سال 252 ه‍ در سامراء از دنیا رفت.

آن حضرت را ابوجعفر و ابوعیل و سید محمد بعاج نیز مى گفتند.

جلالت قدر و منزلت او به حدى بود که عده‌اى از شیعیان گمان مى کردند بعد از امام هادى (علیه‌السلام) آن بزرگوار امام خواهد بود، ولى با رحلت ایشان در زمان پدر بزرگوارش بر همه معلوم شد که امام حسن عسکرى (علیه‌السلام) امام پس از ایشان است .

امام عسکرى (علیه‌السلام) به جناب سید محمد (علیه‌السلام) علاقه وافرى داشت، آن حضرت را در منطقه‌ای به نام بلد، در شش فرسخى سامراء دفن نمودند، که هم‌اکنون قبر او در آنجا معروف است .

کرامات زیادى از آن حضرت مشاهده شده، و داراى گنبد و صحن و غرفه‌هاى متعدد است، و دوستان اهل بیت (علیهم‌السلام) به زیارت آن بزرگوار مشرف مى شوند. نسب سادات آل بعاج در عراق و خوزستان به على و احمد، فرزندان سید محمد بعاج منتهى مى شود.

 

* شهادت ابراهیم بن مالک اشتر

در پایان این ماه در سال 71 ه‍ ابراهیم پسر مالک اشتر نخعى (رحمةالله) به شهادت رسید.

/ 0 نظر / 372 بازدید