به مناسبت دحو الارض

و اینکه در دعای علی ـ علیه السلام ـ وارد شده است! اللّهم داحی المدحوات، یعنی بسط دهنده و گستراننده زمین و وسعت دهنده. اشاره به این معنا دارد که خداوند زمین را از کعبه و محل آن گستراند و روز دحوالارض که به روز 25 ذی القعده گفته می شود. اشاره به این است که در چنین روزی خداوند بعد از اینکه مکان کعبه را ظاهر و آشکار کرد شروع به گستراندن زمین از این نقطه کرد و به همین خاطر، دحوالارض گفته می شود یعنی روز گستراندن و بسط دادن به زمین، در احادیث و روایات و متون اسلامی به این مسئله اشاره شده است. چنان چه شیخ طوسی می گوید:
دحوالارض به روز 25 ذی القعده اطلاق می شود که در چنین روزی خداوند زمین را از زیر کعبه گسترش داد. و در چنین روزی روزه و غسل مستحب است و مخصوصا روزه که ثوابش معادل ثواب شصت سال عبادت است.
در روایتی از امام رضا ـ علیه السلام ـ نقل شده است که روز 25 ذی القعده همان روز دحوالارض که در چنین روزی خداوند زمین را از نقطه کعبه وسعت داد و نیز در چنین روزی حضرت ابراهیم و حضرت عیسی ـ علیهما السلام ـ متولد شدند. البته این تاریخ مطابق با تاریخ قمری است و با تاریخ میلادی منافات ندارد.
بر اساس آیه 96 سوره آل عمران که می فرماید: «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکةَ مُبَارَکا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ».
اول خانه ای که برای مکان عبادت خلق بنا شد همان خانه کعبه است که در آن برکت و هدایت خلایق است.
بین مفسران و دانشمندان در نحوه گستراندن زمین اقوال مختلفی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود.
1. برخی می گویند که زمین در ابتدا زیر آب غرق بود، تدریجا آبها در گودال های زمین قرار گرفت و خشکی ها سر برآورد و گسترده شد و اول نقطه ای که سر بر آورد محل کعبه بود و از آن تعبیر به دحوالارض می شود.
2. و نیز گفته شده در آغاز زمین به صورت پستی ها و بلندی های تند و غیر قابل سکونت بود و باران های سیلابی به صورت مدام می بارید. ارتفاعات زمین را می شست و در دره ها جمع می کرد و تدریجا زمین های مسطح و قابل استفاده برای زندگی انسان و کشت و زرع به وجود آمد.
3. از امام محمد باقر ـ علیه السلام ـ نیز قول سومی نقل شده است که فرمودند: خدای متعال وقتی می خواست زمین را خلق کند، بادها را فرمان داد تا به شکم آب بزنند و آب را به موج در آورند، آبها در اثر طوفان کف کرده، همه کفها یک جا جمع شد، که همان محل فعلی کعبه به وجود آمد. آنگاه آن را به صورت کوهی از کف درآورده، زمین را از زیر (دامنه) آن کوه بگسترانید و آیه «ان اول بیت وضع للناس للذی ببکة مبارکا و هدی للعالمین» سخن از همین مطالب دارد. پس اولین بقعه ای که خدا از زمین خلق کرده کعبه بود و سایر نقاط از ناحیه کعبه گسترانیده شدند و به این امر دحوالارض گفته می شود.
پس خداوند در خلقت زمین ابتدا موضع و محل کعبه را خلق کرد که آن محاذی بیت المعمور در عرش الهی است و ملائکه در آسمان به سان انسان ها در روی زمین دور آن طواف می کنند و بعد از خلق محل کعبه زمین از نقطه کعبه وسعت یافت و گسترانیده شد.
در روایتی از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده است که حضرت فرمودند: 25 ذی القعده خداوند محل بیت را وضع (خلق) کرد و آن اولین رحمتی بود که خداوند بر روی زمین ایجاد کرد. همان طور که قبلا ذکر شده در این زمینه روایات فراوانی از سوی معصومین ـ علیهم السلام ـ نقل شده است که غالبا به موارد ذکر شده اشاره دارند.
بنابراین، دحو به معنای بسط دادن و گستراندن است و دحوالارض نیز به معنای گستراندن زمین است و علت نامگذاری این است که چون خداوند بعد از خلق محل کعبه از آنجا شروع به گستراندن زمین و قابل سکونت قرار دادن زمین نمود. و این امر در روزی مثل 25 ذی القعده اتفاق افتاد که به خاطر عظمت چنین روزی، روزه و غسل آن سفارش شده است.
میرزا آقا جواد ملکی تبریزی در کتاب المراقبات پیرامون اهمیت روز 25 ذی القعده ـ روز دحو الارض ـ چنین می نویسند:
«و عمل عمده در ماه ذی القعده دانستن انعام و احسانی است که خداوند به بشر در روز دحو الارض فرموده است زیرا علم به رحمت و مقدار آن کمّاً و کیفاً اول مراتب شکرگزاری آن نعمت است چنان که هم نص در آن وارد و هم در علم سرّ محقق گشته است و در اخبار کثیره وارد شده است که روز 25 ماه ذی القعده خانه کعبه برقرار شد و زمین در زیر آن کشیده و پهن گشته است در آن روز آدم به زمین فرود آمده و حضرت خلیل یا عیسی ـ علیهما السلام ـ در آن روز متولد شده و در آن روز رحمت الهی انتشار یافته است و درباره آن روز از امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ مرویست که نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد در روز 25 ماه ذی القعده بوده است.
این روز احکام ویژه ای دارد که به گوشه ای از آن اشاره می کنیم:
هر کس در این روز روزه بدارد و شب آن را قیام به نماز کند عبادت صد سال باشد که روزهای آن را روزه دار و شب های آن را به قیام گذرانیده باشد و هر جماعتی که در این روز گردهم آیند و به ذکر پروردگار خودشان (عزوجل) باشند متفرق نخواهند شد تا اینکه خواهشهای آنها برآورده شود و در این روز هزار هزار رحمت نازل گردد و صدی نود و نه آن بخشش حلقه های ذاکرین و روزه داران امروز و قائمین در این شب باشد...». ـ اندیشه ـ

/ 0 نظر / 60 بازدید